Незабаром місто матиме План дій сталого енергетичного розвитку

Збараж впевнено ступив на шлях ефективного господарювання. Підтвердженням цьому є ряд важливих кроків, зроблених командою керівництва містом. Зокрема, на даний час у міській раді завершується робота над написанням Плану дій сталого енергетичного розвитку, який є своєрідним продовженням плідної співпраці збаражан із польськими партнерами з фундації «INNOVATIS» та низкою інших структур. Початковою ланкою такої співпраці було встановлення у місцевому навчальному закладі – ДНЗ «Тернопільський професійний коледж із посиленою військовою та фізичною підготовкою» -18 сонячних колекторів, сучасної автоматизованої системи підігріву води, яка використовує енергію сонця, та встановлення обладнання у фізичному класі коледжу (інтерактивна дошка, прилади для навчання технологіям відновлювальних джерел енергії). Урочистий запуск системи підігріву води у їдальні коледжу та в гуртожитку навчального закладу відбувся 11 грудня за участю поважних осіб – віце-консула Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Марека Запура, консула Генерального консульства Республіка Польща у Львові Кшиштофа Яховіча, директора департаменту фінансової допомоги Міністерства закордонних справ Польщі Марека Куберскі, представників обласної, районної та міської влад та інших зацікавлених осіб.
– Встановлення сучасної системи обігріву води, яка працює на енергії сонця, – відзначив міський голова Роман Полікровський, – це практична реалізація спільного проекту Міністерства закордонних справ Польщі «Школа доброї енергії», фундації «INNOVATIS», Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України, який здійснювався за підтримки Збаразької міської ради. На цьому наша співпраця з даними структурами не завершилась. Присутній на урочистостях з нагоди запуску нової системи підігріву директор одного з польських коледжів, що спеціалізується на підготовці фахівців з технологій відновлювальних джерел енергії, повідомив, що польські колеги ініціювали написання навчальної програми для підготовки таких спеціалістів в Україні, оскільки такої програми тут поки що немає. Після її затвердження на рівні Міністерства освіти в Україні вона буде апробована у місцевому коледжі. Так що місцеві студенти стануть прешопроходцями в оволодінні такої необхідної у сучасних умовах спеціальності. Під час обговорення даного питання було домовлено про майбутню співпрацю між навчальними закладами даного профілю Польщі та України. Також під час зустрічі представникам підприємства «Hewalex», яке виготовляє сонячні колектори, було запропоновано вкласти свої інвестиції у побудову у Збаражі заводу для виготовлення обладнання з відновлюваних джерел енергії.
Другим етапом співпраці є написання Плану дій сталого енергетичного розвитку. Впродовж кількох тижнів польські фахівці допомагали працівникам міської ради аналізувати цифри, які надали керівники установ та організацій міста, щоб встановити рівень затрат енергоносіїв цими структурами. На даному етапі ведеться робота з підготовки проектно-кошторисної документації для шкіл, садочків та інших об’єктів міста, яка передбачає проведення заходів з енергозбереження та енергоефективності будівель з подальшою подачею даних проектів у вигляді грантових заявок на міжнародні та внутрішні гранти. Написання таких заявок вимагає високої якості і копіткої роботи. Оскільки Збараж є підписантом Угоди мерів, в рамках якої місто зобов’язується скоротити викиди СО2 на 20 %, в разі написання і затвердження у центральному офісі Угоди мерів – Брюсселі Плану дій сталого енергетичного розвитку, Збараж отримає значні переваги під час розгляду заявок на грантові програми Євросоюзу у сфері енергоефективності.
– Хочу висловити велику вдячність, – підкреслив Роман Полікровський, – польським фахівцям, які своєю працею долучились до написання цього Плану а також загалом до втілення Проекту в життя. Зокрема з польської сторони – головному експерту фундації «INNOVATIS» Мирославу Ольчаку, який був відповідальний за написання проекту, куратору проекту «Школа доброї енергії» від фундації «INNOVATIS»Малгожаті Jagli, куратору Проекту з української сторони – директору Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Ігорю Гірчаку, а також голові ОДА Степану Барні і Тарасу Юрику за підтримку і допомогу у перевезенні вантажу з Польщі до України.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *