Василя Гнатюка судитиме суд присяжних

7 лютого у Тернопільському міськрайонному суді відбудеться підготовче засідання у справі вбивства 17-річної вишнівчанки Іринки Мукоїди у вчиненні якого слідство й надалі обвинувачує неповнолітнього Василя Гнатюка, попри численні докази непричетності його до вчинення цього злочину, здобуті адвокатами підсудного ще під час досудового слідства. Але докази сторони захисту ані суд, ані слідство не беруться до уваги.
Підготовче засідання щодо обвинувачення неповнолітнього Василя Гнатюка, в якому судді мали розглядати питання призначення справи до розгляду, або повернення обвинувального акту прокурорам, мало відбутися ще 10 січня. Однак суддя, відкривши засідання і роз’яснивши обвинувачуваному його правовий статус, обов’язки і права, запитав Василя, чи не бажає він, щоб його справу у суді слухав  ще й суд присяжних, оскільки стаття, за якою йому пред’явлене обвинувачення, передбачає таку можливість. Це виключне право обвинуваченого, гарантоване йому Конституцією. Василь заявив у суді, що хоче скористатися цим правом. Після цього суд, порадившись на місці, у присутності усіх учасників процесу, адвокатів, журналістів, прокурорів виніс ухвалу про те, що з огляду на заявлене клопотання обвинувачуваного, справа передається керівнику апарату Тернопільського міськрайонного суду для авторозподілу, щодо визначення складу суду і складу присяжних, а також припиняються будь-які процесуальні дії щодо даного кримінального провадження, і закрив судове засідання.
Проте, за незрозумілих причин, вже наступного дня, 11 січня, цей самий склад суду в особі трьох суддів почав розгляд справи і продовжив Василю Гнатюку запобіжний захід – тримання під вартою ще на два місяці – до 10 березня 2018 року. Під час судового засідання адвокати Василя Гнатюка Андрій Русин, Вадим Бондарчук та Олександр Слабий у своїх клопотаннях неодноразово звертали увагу суду на те, що до обрання суду присяжних він не уповноважений слухати дану кримінальну справу у такому складі, адже напередодні сам ухвалив рішення про припинення будь-яких процесуальних дій щодо даного кримінального провадження. Саме з цих причин захисники Василя Гнатюка, керуючись статтею 75 КПК, робили відводи суддям.
Така терміновість суду пов’язана із тим, що 15 січня для Василя Гнатюка закінчувався попередній термін запобіжного заходу – тримання під вартою, ухваленого тернопільським міськрайонним судом ще 17 листопада минулого року. 5 січня у відповідності до ст.206 КПК України адвокат Андрій Русин звернувся у Чортківський районний суд з клопотанням щодо негайного звільнення Василя з-під варти, оскільки ще 2 січня 2018 року закінчився термін досудового розслідування, а в ухвалі, виданій 17 листопада слідчим суддею Тернопільського міськрайонного суду, термін запобіжного заходу був продовжений до 15 січня 2018 року. Це порушення, вважає захисник, бо законний термін тримання під вартою особи не може перевищувати термін досудового розслідування. А строки тримання під вартою під час досудового слідства закінчуються в день надходження справи до суду. Тому Василь Гнатюк з 3 січня незаконно перебував під вартою. Розглядаючи клопотання Андрія Русина , Чортківський районний суд схитрував, винісши ухвалу, що він не в праві переглядати ухвалу іншого суду. Однак захисник не вимагав перегляду рішення іншого суду, а вимагав виконати закон і вимоги п.3.ст.197 КПК України. За словами адвоката, про яку реформу судової і правоохоронної системи можна говорити, якщо національні суди, які є гарантом дотримання закону, самі порушують його і не звільняють особу з-під варти, як того вимагає законодавство, а просто «переводять стрілки».

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *