Збаражани на фестивалі у тернополі колядували біля найбільшої в Україні шопки

На Щедрий вечір, 13 січня, у Тернополі вже втретє відбувся парафіяльний фестиваль колядок «Возвеселімся всі разом нині».
Два роки поспіль у фестивалі бере участь хор церкви Христового Воскресіння «Неопалима купина» зі Збаража. Торік збаражани стали дипломантами фестивалю і за виконання колядок «У надії Божа Мати» (солістка Анастасія Попельовська), аранжування В.Грицишина, та «Через гори, через скали» отримали почесне друге місце. Цьогоріч збаразькі хористи за свою коляду теж отримали диплом.
Традиційно фестиваль відбувся на парафії церкви Святого Первоверховного апостола Петра, де знаходиться найбільша в Україні шопка. Саме тут, за дорученням та благословенням колишнього ігумена монастиря ЧБМ отця Юстиніана Городечного, фестиваль був започаткований регентом церкви Ольгою Коневич.
Якщо попередні роки фестиваль мав статус ще й конкурсу, цьогоріч вперше вокальну майстерність учасників ніхто не оцінював. За словами організаторів, вони свідомо вдалися до цього кроку, щоб участь у фестивалі взяло якомога більше колективів. – Головна мета, яку ми ставили перед собою, організовуючи фестиваль, – прославити Бога, – розповідає пані Ольга. – З досвіду проведення попередніх фестивалів зауважили, що рамки конкурсу відлякують потенційних учасників. Тому з цього року вирішили проводити саме фестиваль колядок. Більше того, Різдво – родинне свято, ми найбільше цінуємо його за дух родинного тепла і радості. Саме таку невимушену родинну атмосферу тепла і спокою нам хотілося створити під час фестивалю, чого неможливо досягти фестивалем-конкурсом, в якому апріорі закладений елемент змагальності та оцінювання. До речі, з відгуків цьогорічних гостей та учасників фестивалю, нам це вдалося, – розповідає пані Ольга, за плечима якої 26 років регентського стажу. З них майже тринадцять років Ольга Коневич є регентом церковного хору «Осанна» церкви Святого апостола Петра. Пані Ольга – наша землячка з Малої Березовиці. Любов до церковного співу вона всотала разом із молоком матері, яка співала в церковному хорі. Любов до духовного співу та музики пані Ольга передала і синам, які теж співають у хорі. – Обоє співали в нашому хорі «Осанна». Волею долі один син зараз служить регентом у Канаді, другий співає у церкві Святого Василія Великого у Києві, – тішиться успіхами своїх дітей мати.
– Коляда – це не лише звичаї нашого народу, а ще й народна педагогіка. На жаль, у сучасному світі колядування втрачає свою таємничу, сакральну складову і первісну функцію – сповіщати радісну новину про народження Месії, а все частіше до коляди дітей спонукає меркантильний інтерес. Так не має бути, – переконана Ольга Коневич. – У наш глобалізований і комп’ютеризований час, коли моральна і духовна культура народу деградує, цим фестивалем ми також прагнемо відроджувати наші славні традиції, популяризувати їх серед молоді.
Цьогоріч у фестивалі взяли участь 23 учасники з різних районів області. Найбільше колективів було з-за меж Тернополя. Лише парафію, на якій відбувався фестиваль, представляли три хори – «Осанна» (керівник Ольга Коневич), «Глорія» (керівник Оксана Іванова) і «Теофон»(керівник Павло Гавриляк). Постійні учасники фестивалю колядок й інші тернопільські хори – з церкви Святого священномученика Йосафата (керівник Наталія Буда), хор церкви святих Володимира і Ольги (керівник Ірина Зінько). Хор церкви Вознесіння Господнього (керівник Наталія Лук’янчук) з смт Велика Березовиця теж регулярно відвідує фестиваль. Серед «старожилів» фестивалю і хор церкви Святих верховних апостолів Петра і Павла з Борщова (керівник Степан Дем’янишин). До речі, борщівчани на фестивалі співали цікаву колядку часів визвольних змагань в аранжуванні М. Скорика «Різдво Христове». З першого фестивалю бере участь і хор церкви Пресвятої Трійці з Озерної (керівник Іванна Колодій), чия майстерність з року в рік відчутно зростає. Серед автохтонів і ровесниця фестивалю збаразька «Неопалима купина»(керівник Богдан Бобак), яка теж відчутно прогресує у духовному співі. До слова, збаражани цього року презентували на фестиваль аж три номери – дві колядки у виконанні хору і солістки та колядку «Пречистая Діва» у виконанні дівочого тріо юних хористок сестер Анастасії та Катерини Попельовських та Юлії Волошин, які зірвали шквал гучних оплесків від слухачів і запрошення від організаторів на новий фестиваль. Тернопільський хор «Журавлі» церкви всіх святих українського народу виконав польську колядку «Засни, Ісусе»(керівник Надія Петруняк).
Організаторів фестивалю тішить і те, що, крім церковних хорів, щороку зголошуються до участі і народні аматорські, художні й обрядові колективи, учні та ансамблі з музичних шкіл, університетів, училищ. Зокрема н.а. хор «Просвіта» з Білої(керівник Мирослава Ядчишин, концертмейстер Іван Катинський), народний обрядово-фольклорний ансамбль «Білівчанка»(керівник Наталія Огірко). Ігрове різдвяне дійство з колядок і щедрівок, розіграли учасники молодіжного хору Тернопільського педагогічного університету імені В.Гнатюка(керівник Галина Місько, концертмейстер Наталія Пронь). Три номери підготували учні Великобірківської музичної школи – вокалістів готувала Тетяна П’ятничка, а дует бандуристів – Надія Петруняк. Вперше участь у фестивалі взяв об’єднаний хор двох церковних громад з села Гаї Шевченківські (керівник Тетяна П’ятничка).
Змінився не лише фестиваль, а й сам храм, де він відбувається. Особливо разючими ці зміни стали для учасників фестивалю з інших районів Тернопільщини, які добре запам’ятали, як холодно і вогко було тут ще під час торішнього фестивалю. Через відсутність опалення по стінах текла вода, від чого вони вкривалися цвіллю. Впродовж минулого року в церкві зробили грунтовний ремонт, побілили стіни, провели опалення, утеплили подвійними дверима. Зараз у храмі тепло і затишно, тож милуватися унікальною і найбільшою в Україні шопкою можна довго, розглядаючи її у всіх дрібних деталях, не поспішаючи і не боячись змерзнути. З огляду на величезний обсяг ремонтних робіт, зроблених в церкві, для організаторів було великим питанням, чи «потягне» парафія цьогорічний парафіяльний фестиваль колядок. – Коли запитали протоігумена, ігумена, пароха храму о. Івана-Канти Пєхоту ЧБМ, чи будемо цього року проводити фестиваль, той відповів, що обов’язково, – розповідає пані Ольга. – З благословення отця Івана розпочалася організаційна робота: обдзвонювали колективи, шукали спонсорів, проводили рекламну кампанію. І хоча головні витрати з проведення фестивалю взяв на себе отець Іван, долучилися до того, щоб фестиваль відбувся на належному рівні, чимало людей, за що їм велика шана і вдячність. Зокрема Андрій Газилишин, як депутат Тернопільської міської ради, посприяв із рекламою фестивалю. Завдяки його наполегливості, фестиваль висвітлювало місцеве телебачення, зокрема канали TV-4 і ТТБ. Також пан Андрій проспонсорував виготовлення дипломів, якими нагороджували усіх учасників фестивалю. Директор Тернопільського технічного коледжу Володимир Калушка подбав про відповідну апаратуру для озвучування. Долучився до проведення цьогорічного фестивалю і директор Тернопільської музичної школи № 2 Василь Кочій. Усі ці люди є співорганізаторами цьогорічного парафіяльного фестивалю колядок «Возвеселімся всі разом нині».
За словами організаторки фестивалю Ольги Коневич, вони прагнуть, щоб участь у фестивалі брало якомога більше як церковних, так і світських колективів, усіх, хто шанує і любить духовну музику, незалежно від конфесійної чи будь-якої іншої приналежності. Пані Ольга хотіла б, щоб в майбутньому з місцевого і парафіяльного фестиваль колядок «Возвеселімся всі разом нині» вийшов на всеукраїнський рівень.
– У цей надзвичайно радісний та казковий час Різдва, коли веселі ватаги колядників-щедрувальників ходять від хати до хати, прославляючи новонародженого Спасителя світу, сповіщаючи радісну звістку усім народам, як ніколи, сильно відчуваєш Божу присутність скрізь – у церкві, вдома, на вулиці, бо скрізь звучить коляда, колядують усі – від малого до великого. Коляда споконвічно є атрибутом українських різдвяних свят, їх душею. Адже за багато тисячолітню історію наші славні пращури створили неймовірну кількість колядок та щедрівок, зібравши воістину унікальну колекцію народної творчості, чи не найбільшу у світі. А скільки нових колядок, нових аранжувань та обробок старовинних колядок створили українські композитори, піднісши народну колядку на п’єдестал досконалого музичного і вокального мистецтва. Ми не маємо права втратити це неоціненне надбання наших предків. Мусимо не лише зберегти його, а й примножити і передати наступним поколінням, для цього і покликаний наш фестиваль, – переконана Ольга Коневич.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *