Допомагаючи іншому, усвідомлюємо що живемо. У Збаражі відзначили 100-річчя Товариства Червоного Хреста України

Представників духовенства, різноманітних гілок влади, закладів охорони здоров’я, підприємців, організацій та установ району, членів правління Збаразької РО ТЧХ, волонтерів, благодійників, а також представників Червоного Хреста з німецького міста Гундельфінген зібрала минулого четверга, 19 квітня, урочиста зала ресторану «Київська Русь» для відзначення столітнього ювілею Товариства Червоного Хреста України.
Святковий вечір, який зорганізували та провели голова РО ТЧХ Марія Милян і директор районного територіального центру соціального обслуговування Наталія Мандзюк, вилився у теплу, зігріту світлом свічок та добрих побажань, зустріч однодумців, об’єднаних спільним бажанням творити добро ближньому, піклуватися про хворих та немічних земляків. – Наш захід, – відзначила, виступаючи, Марія Милян, – це не просто данина добрій традиції, а передусім нагода нагадати суспільству про проблеми, які існують в нашій державі, про потребу милосердя та турботи про знедолених близьких, знайомих і незнайомих мешканців міста та району. Ми, всі разом – червонохресна команда, команда людей, яка дає можливість покращити життєвий рівень кожній людині, яка потребує нашої як матеріальної, так і моральної допомоги.
Пригадуючи присутнім 100-літню історію найбільшої за чисельністю і найстаршої гуманітарної організації – Товариства Червоного Хреста, Марія Ярославівна відзначила, що організація була утворена на вимогу часу у непростий період Першої світової війни, коли людям потрібна була допомога, співчуття та захист. 18 квітня 1918 року у Києві відбувся перший з’їзд Товариства Червоного Хреста, який був скликаний з ініціативи двох лікарів та Маріїнської громади сестер милосердя, які в той час провадили волонтерську діяльність, надавали медичну допомогу нужденним. Основним завданням, які поклав на себе тоді Червоний Хрест, стала допомога військовополоненим, біженцям, турбота про дітей-сиріт, боротьба з голодом, організація госпіталів та пунктів харчування. З ініціативи та участі Червоного Хреста були засновані ФАПи, аптеки та лазні. У 1921-23 роках члени Товариства організували безкоштовні їдальні і безкоштовні пайки. У 1941-45 роках Товариством ЧХ підготовлено і направлено на фронт 100 тисяч медичних сестер та санітарних інструкторів. У 1992 році 28 жовтня президентом України був підписаний Указ про ТЧХ, згідно з яким Товариство було визнано Єдиним Національним ТЧХ, уповноваженим надавати підтримку органам державної влади в їх діяльності в гуманітарній сфері. У 1993 році ТЧХ отримує офіційне визнання Міжнародного Комітету ЧХ у Женеві і стає членом Міжнародної Федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. У 2002 році прийнято закон про ТЧХУ, яким регулюються відносини, пов’язані з діяльністю ТЧХУ. 22 березня 2018 року ТЧХУ стало лауреатом Національної премії «Благодійна Україна 2018». Спеціальна ознака і статуетка «Ангел добра» стали свідченням поваги з боку суспільства за столітню історію добрих червонохресних вчинків.
Діяльність Збаразької ТЧХ за кілька років, про яку читачі «Народного слова» детально проінформовані, була коротко презентована за допомогою слайдів, що демонструвались на екрані. Про непрості, але типові для нашого суспільства, долі кількох підопічних львівського медико-соціального центру ТЧХ присутні у залі довідались із короткого документального фільму «Зима у Львові». У глядачів бриніли на очах сльози співчуття до майже сторічної колишньої бранки концтабору, до старенької пенсіонерки, яка ледь зводить кінці з кінцями, до матері, яка втратила сина на сучасній війні, і знайшла його тіло лише через рік завдяки допомозі Червоного Хреста. З плином часу змінюється усе, але залишаються біди, і водночас не переводяться милосердні люди, готові без зайвих зволікань прийти на допомогу. – Завданням червонохрестівців залишається активно підтверджувати свою важливу гуманітарну роль, ставши надійною опорою та організацією, куди будь-хто із потребуючих може звернутись за підтримкою у найскрутніші часи, – зауважила Марія Милян. – Діяльність ТЧХ є багатогранною, він надає психосоціальну підтримку, працює служба розшуку людей, загони швидкого реагування, проводить навчання першої невідкладної допомоги потерпілому. Зокрема, в Збаразькій організації діють кілька проектів, які існують завдяки співпраці і фінансовій підтримці благодійників з ТЧХ Гундельфінгена. У рамках першого проекту щомісяця 65 сімей отримують продукти харчування, завдяки другому наші патронажні медсестри мають зарплату. Перекриття даху приміщення ТЧХ було можливим також завдяки німецьким друзям, які виділили 120 тис. грн. Діють проекти з отримання гуманітарних вантажів (вживаний одяг, засоби для покращення матеріально-технічної бази шкіл, медичних закладів, військового коледжу) з Німеччини та Нідерландів. Немалу підтримку районній організації ТЧХ здійснює і районна рада. Депутати прийняли відповідну Програму із назвою «Милосердя для кожного», розроблену ТЧХ разом з відділом охорони здоров’я, яка діє з січня 2017 року. Згідно з цією програмою минулого року ТЧХ отримав 80 тис. грн. Ці кошти були витрачені на матеріальну допомогу нужденним, на проведення вечорів спілкування, поїздки в Тернопільський театр, Зарваницю, музеї, замки і т. ін. Цьогоріч, згідно з програмою, РО ТЧХ отримала 50 тис. грн. У березні підопічні уже відвідали драмтеатр, переглянувши виставу «Тарас». Марія Ярославівна також щиро дякувала міській раді та депутатам, які дали дозвіл користуватися майном комунальної власності безкоштовно.
На даний час діє проект «Ланцюжок доброти», створений спеціально до ювілею ТЧХ. Загальна сума пожертв поки що становить 30 тисяч гривень, в тому числі і в натуральному виразі. Завдяки благодійним коштам, понад сотня людей отримали продуктові кошики, пакети із господарськими засобами, 10 упаковок памперсів, ковбасні вироби, домашні закрутки, паски, писанки та інші продукти харчування. Голова РО ТЧХ подякувала благодійникам, які стали активними учасниками даного проекту. Серед них – парафіяни Церкви Христового Воскресіння, зокрема отці Олексій та Омелян, директор Збаразького КХП Олександр Шпак, працівники Збаразького відділення поліції, управління пенсійного фонду, управління надзвичайних ситуацій, Тернопільського професійного коледжу з посиленою військовою підготовкою, громадська організація «Максимівська ініціатива», учні і вчителі Збаразьких першої та другої одинадцятирічок, школи села Кобилля, приватні підприємці Андрій Сеник, Ігор Данилевич, Галина Фоміна, Оксана Колесник, Ольга Гринчук, Андрій Рудан, Микола Шокало, Роман Мацик, Руслан Адамович, Богдан Кутень, адвокат Інна Радібова, приватний нотаріус Оксана Джула.
Щиро вдячна Марія Ярославівна і працівникам територіального центру соціальної допомоги, і центру первинної медико-санітарної допомоги, Збаразької ЦРКЛ, управління молоді і спорту, які найактивніше розповсюджують членські марки та благодійні квитки. За підтримку проекту «Ланцюжок доброти» та з нагоди ювілею ТЧХУ благодійники отримали грамоти та монети, випущені спеціально до ювілею Товариства.
Виступали того святкового дня і багаточисельні гості, які у тій чи іншій мірі причетні до роботи РО ТЧХ, – помічники, благодійники, волонтери. Дарували винуватцям свята слова поваги та вдячності за їхню працю, бажали натхнення на подальші благородні справи. Постійну підтримку Товариству пообіцяли представники ОДА, РДА та районної ради Володимир Богайчук, Юрій Головатюк та Юлія Чванкіна. Міський голова Роман Полікровський закликав земляків до спільного творення добра та молитви за мирне майбутнє. – Нехай ніколи не згасає вогонь вашої любові та жертовності до тих, кому ви даруєте своє милосердя, – побажав настоятель храму Христового Воскресіння о. Олексій.
Грамоти від обласної організації Товариства Червоного Хреста вручила голова цієї структури Олександра Бригадир, яка відзначила, що Збаразька організація ТЧХ- одна з найкращих в області. Слово мали і німецькі друзі з Гундельфінгена, які взяли на себе вагому частку фінансування діяльності Збаразької РО ТЧХ. – За 10 років співпраці, – підкреслив пан Ернст Гьопферт, – ми переконались у ефективній роботі збаразьких червонохрестівців, медико-соціального центру місцевого ТЧХ. Тому ми із задоволенням їм допомагаємо і будемо продовжувати співпрацю. Просимо також міського голову та районну раду продовжувати таку дієву підтримку РО ТЧХ, яку вони здійснюють тепер.
Не були осторонь привітань і підопічні ТЧХ, які дарували своїм благодійникам щедрі подяки, власні вірші, квіти та сувеніри. А Ольга Кузьмиха зі словами вдячності передала статуетку Зарваницької Матері Божої, як надійний оберіг працівників Товариства Червоного Хреста.
Чудовий настрій учасникам задушевної зустрічі милосердних людей створили місцеві таланти – працівники РБК – солісти Любов Шарко, Марія Вовк, Микола Сосновий, Сергій Рогівський, інструментальний ансамбль під керівництвом Андрія Канаса.
«Тільки допомагаючи іншому, усвідомлюємо, що самі живемо», – процитувала на завершення фразу Блаженнішого Любомира Гузара Марія Милян, запрошуючи нею земляків до усвідомленого та повнокровного життя кожної миті.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *