У справі Василя Гнатюка вкотре продемонстрували вибіркове правосуддя

Василю Гнатюку, якого прокуратура обвинувачує у вбивстві 17-річної вишнівчанки Іринки Мукоїди, вчергове, на два місяці, до 26 червня 2018 року, продовжили міру запобіжного заходу. Суд присяжних, який, до речі через відвід стороною обвинувачення запасного присяжного на підготовчому засіданні 28 березня досі недоукомплектований, через що не лише на невизначений період затягується розгляд справи по суті, але навіть унеможливлює проведення підготовчих судових засідань, 26 квітня на кілька годин дивним чином став легітимним, щоб задовольнити клопотання прокурора Марини Чудопалової і продовжити Василю міру запобіжного заходу, який закінчувався 30 квітня. Цікава юридична колізія виходить – після відводу прокурором запасного присяжного у судовому засіданні була оголошена перерва до того часу, поки не буде обрано нового присяжного, відповідно суд не може проводити навіть підготовчих слухань, ухвалювати рішень, бо недоукомплектований, а отже нелегітимний. Як тоді пояснити, яким чином недоукомплектований суд присяжних розглядав клопотання прокурора про продовження Василю Гнатюку запобіжного заходу і у нарадчій кімнаті разом із колегією суддів приймав відповідне рішення. З чим пов’язана така вибірковість правосуддя?
Усі заперечення сторони захисту щодо недоцільності тримання неповнолітньої дитини-інваліда в умовах СІЗО та клопотання змінити запобіжний захід для їхнього підзахисного на будь-який інший, не пов’язаний із триманням під вартою, зокрема визначення суми застави, професійна колегія судів на чолі із головуючим суддею Тарасом Багрієм та недоукомплектованим складом суду присяжних були відхилені. Одноголосні із прокурором були і представники потерпілої сторони опікунка Іринки Ольга та її адвокат Віталій Горба. Останній заперечив проти звільнення Василя під заставу ще й через те, що справа отримає всеукраїнський розголос, адже поспілкуватися з Василем приїдуть журналісти, які, на його переконання, можуть викривити інформацію, адже проаналізовані адвокатом потерпілих публікації та відео у ЗМІ, на його думку «підривають авторитет державної влади» та формують у суспільству громадську думку про невинуватість Василя, що нагнітатиме обстановку і тиснутиме на суд». Представники державних служб, які мали б захищати інтереси неповнолітнього, заступник начальника служби у справах дітей Тернопільської ОДА Майя Шимашис та інспектор ювенальної превенції УПД ГНП Ірина Попеляр цього разу, в принципі, як і завжди, підтримали клопотання прокуратури. Чергове підготовче судове засідання у справі Василя Гнатюка відбудеться у Тернопільському міськрайонному суді 21 травня о 12 год.
Сторона обвинувачення у клопотанні про продовження Василю запобіжного захисту, як завше, перераховувала одні і ті ж самі ризики, які, на думку слідства, унеможливлюють застосування до обвинуваченого іншого запобіжного заходу, не пов’язаного із триманням його під вартою – це і ймовірний тиск на свідків, експертів, схильність до вчинення протиправних дій і т.д. На необґрунтованість та надуманість ризиків прокуратури вчергове звернули увагу у своїх запереченнях адвокати Василя. Прокурор наполягала на своєму, мовляв, у камері СІЗО, де утримується Василь знайшли заборонені речі – мобільний телефон, по якому, спілкуючись із братом, Василь нібито висловлював погрози на адресу вдвічі старшого від нього слідчого, а також в камері під час обшуку знайшли пачку цигарок. Чому прокуратура вважає, що усі ці речі належать Василю, якщо у камері він перебуває не один, теж невідомо, так само як і те, як ці речі змогли потрапити на територію режимного об’єкту, адже усі передачі арештантам ретельно оглядають конвоїри так само, як і відвідувачів СІЗО. На усе це звернули увагу суду захисники Василя Гнатюка. Більше того, прокурор, щоб довести суду, що обвинуваченого не можна відпускати під домашній арешт та заставу через те, що його рідні теж не є законослухняними громадянами.

Цікаво, що за майже рік, відколи Василя обвинувачують у вбивстві, випадково чи ні, претензії у правоохоронців виникли і до інших членів родини. Так старшого брата Василя Гнатюка Владислав, якого, за його словами поліцейські, застосувавши силу та погрожуючи зброєю, хотіли змусити зізнатися у вбивстві Іринки Мукоїди, притягнули до відповідальності за бійку із однолітком, який ображав його родину. За словами матері Василя Наталі, хлопця змусили написати заяву у поліцію на її сина самі ж поліціянти. До самої пані Наталі у прокуратури претензії щодо того, що вона начебто без поважної причини не з’являлася на суди по адмінпорушенню, яке інкримінують її сину, хоча мати Василя на ці звинувачення прокуратури неодноразово і в Тернопільському міськрайонному, і в Апеляційному суді Тернопільської області заявляла, що через незадовільну роботу пошти у їхньому селі вчасно не отримувала повісток, про що неодноразово повідомляла відповідні органи і писала письмові звернення. Минулої осені «на криміналі» спіймали бабусю Василя Галю, яка пішла на фермерські поля збирати качани кукурудзи, які залишилися там після збору врожаю комбайном агрофірми. За словами старенької, поліцейські висипали з мішка качани кукурудзи, перерахували їх і склали протокол про адмінправопорушення, за яке пенсіонерці присудили сплатити 150 гривень примусівки. На перший погляд здається, що усі ці звинувачення несуттєві, а деякі навіть кумедні, але в професійних руках сторони обвинувачення з цих маленьких пазликів було сконструйовано негативну характеристику для родини обвинуваченого, спираючись на яку, прокурор вимагала продовження тримання Василя за гратами.
Нагадаємо, що на черговому підготовчому засіданні 1 березня адвокати Василя Гнатюка Андрій Русин, Вадим Бондарчук та Олександр Слабий звернулися до суду із клопотанням про повернення обвинувального акту прокурору, через його невідповідність вимогам закону та численних порушеннях, які допустило слідство під час досудового розслідування. Прокурор попросила надати їй час для ознайомлення з клопотанням та письмового обґрунтування заперечень, суд задовольнив прохання прокуратури і оголосив перерву спочатку майже на чотири години, а згодом, коли прокурор Марина Чудопалова попросила ще більше часу надати стороні обвинувачення – час до наступного підготовчого судового засідання, яке відбулося 28 березня. Разом з тим суд присяжних погодився продовжити Василю міру запобіжного заходу до 30 квітня. Серед досягнень сторони захисту першого березня те, що відтепер Василь під час суду не перебуватиме у скляній загорожі, а сидітиме поруч із своїми захисниками. 28 березня, коли адвокати Василя звернулися до суду, щоб нарешті розглянули клопотання про повернення обвинувального акту прокурору, сторона обвинувачення звернулася із клопотанням про відвід запасного присяжного –юриста Тернопільского КП «Міськавтотранс» Олександра Петльованого, піддавши сумніву його неупередженість, бо мовляв, він родом із Збаража, так само, як і один із адвокатів Василя Гнатюка. Сторона захисту заперечила проти відводу, адже причина більш ніж надумана. Олександр Петльований теж заявив у суді, що звинувачення прокурора безпідставні, але, щоб уникнути можливих спекуляцій у цій резонансній справі він заявив про самовідвід, який суд задовольнив, тим самим позбувшись легітимності на невизначений час. Адже, як повідомив головуючий суддя Тарас Багрій на наступному підготовчому засіданні, вони не можуть продовжувати роботу через те, що немає одного запасного присяжного, і як його обрати, вони не знають. З проханням про роз’яснення тернопільські судді звернулися до Ради судів України, але відповіді досі не отримали. Як стало відомо журналістам із власних джерел, Рада судів засідає лише кілька разів на рік, тому чекати на відповідь місцевим суддям доведеться ще довго, через це автоматично затягується і розгляд справи. Дивним є те, що сторона обвинувачення не заявляла відвід присяжним ще коли суд обирав кандидатів у присяжні, адже список усіх кандидатів у присяжні є у вільному доступі в інтернеті – на сайті Тернопільської міської ради. І якщо у прокуратури були якісь упередження до того чи іншого кандидата у присяжні, відвести їх можна було ще на початковому етапі, а не робити це зараз, коли склад присяжних був обраний, усіма сторонами у процесі погоджений і приступив до роботи.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *