До Європи – з Україною в серці. У Збаражі відзначили День Європи

Із яскравим сонцем та короткочасним несподіваним дощем, у вишиванках та з доброзичливими усмішками відзначили збаражани День Європи та День вишиванки минулого четверга -17 травня, на майдані Івана Франка, що у центрі міста. На цю ж дату випало цьогоріч християнське свято Вознесіння Господнє. Тож день видався потрійно святковим з особливо піднесеним настроєм. « В Європу з Україною в серці» – таким був лейтмотив заходу, який зібрав кілька сотень мешканців міста та його гостей. Школярі другої міської одинадцятирічки прийшли з плакатами, на яких розміщена інформація про кожну країну-учасницю Євросоюзу, тож кожен охочий мав нагоду познайомитись з Євросоюзом поближче і детальніше. Загалом друга збаразька школа займається вивченням та популяризацією Європейського союзу уже не один рік. Адже у навчальному закладі 10 років діє під керівництвом вчителя історії Марії Багрій Євроклуб «Крок». На разі його очолює четвертий президент Наталя Походай – учениця 9 класу цієї школи. Саме вона та її наставники, учасники Євроклубу, друзі стали співорганізаторами міського свята разом з міською радою, районною радою та райдержадміністрацією. Наталя разом із подругою Кариною Шалай майстерно провели захід, познайомили слухачів з історією свята та запросили до слова представників усіх гілок місцевої влади.
Як наголосили ведучі, на початку 20 століття Європа пережила дві світові війни, тому не допустити нових конфліктів , зберегти мир було головним прагненням європейців. Вперше ідею європейської інтеграції запропонував міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман і 25 березня 1957 року в Римі було створено Європейський Економічний Союз, який дав початок Євросоюзу. Його утворили 6 країн – Франція, Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди і Люксембург. У 1973 році до них приєдналися Данія, Ірландія, Великобританія. У 1981 році – Греція. Згодом у 1986-ому – Іспанія та Португалія, у 1995 – Австрія, Фінляндія, Швеція. 1 травня 2004 року відбулося найбільше в історії розширення ЄС, коли до його складу увійшли Кіпр, Мальта, Угорщина, Польща, Словенія, Латвія, Естонія, Литва, Чехія та Словаччина. У 2007 р – Болгарія, Румунія, у 2013 році- Хорватія.
До Європейського Союзу входить 28 країн. Символом досконалості, повноти і єдності є прапор Європи. На ньому зображено 12 золотих зірок, які символізують солідарність і гармонію між народами . А європейський Гімн «Ода радості» Людвіга ван Бетховена без слів – універсальною мовою музики виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа.
Для успішної діяльності ЄС створені Європейський парламент, Рада ЄС, Європейська комісія та Європейський суд. Грошова одиниця – євро – була запроваджена у 2002 році. Офіційними мовами є більше 20 мов усіх країн – членів ЄС. Країни ЄС сповідують такі цінності як мир, свободу, демократію, повагу до прав людини, толерантність, рівність, верховенство права. А девіз ЄС – «Єдність у різноманітності». Рішення стосовно Дня Європи було прийнято в 1985-ому році на саміті ЄС у Мілані. Відтоді це свято відзначається кожного року. В Україні, згідно з указом президента з 2003 року, День Європи ми святкуємо у третю суботу травня. Цей день став символом початку вільного та успішного шляху мирної співпраці між суверенними націями , що ґрунтується на спільних європейських цінностях та спільних інтересах – миру, солідарності, демократії, добробуту людей та верховенства права.
Прагнення до європейського рівня життя, європейських цінностей визначило і європейський вибір нашої країни. І саме за цей вибір боролися українці під час Революції Гідності, саме за ці цінності загинули Герої Небесної сотні … Це свято, відзначили ведучі, вчергове нагадує нам, що Європа починається не за кордоном України, вона починається у серці кожного українця.
Солідарними із школярками були і представники місцевої влади, які виступили перед земляками. Міський голова Роман Полікровський закликав молодь будувати нову європейську Україну своїми досягненнями у науці та спорті, в мистецтві та громадському житті. – Приклад новітніх героїв, які поклали свої життя за квітучу Україну, нехай надихає вас на творення такої країни, про яку ми всі мріємо, і майбутнє якої залежить від кожного з нас, – відзначив керівник міста.
Прикрасою свята були виступи юних обдарувань, які співали пісні та читали вірші мовами європейських народів. Зокрема глядачі були зачаровані виступами Олі Мандзюк, Вероніки Довгаль, яка співала французькою, Дарини Мацик, яка виконувала пісню англійською, Карини Шалай, яка читала вірш німецького поета Шіллера мовою оригіналу, Арсена Царя, який прочитав вірш польською, Вікторії Нікуліної, яка виконувала українські ліричні композиції, та старшої групи танцювального колективу «Дивоцвіт» із ЗОШ №2, керує яким Вікторія Турчин. Колектив порадував глядачів українським та іспанським танцями.
Для розминки під час дощику учасники свята відгадували відповіді на запитання вікторини, що стосувалася європейської тематики. А обличчя найактивніших учасників та переможців вікторини художники з БДЮТ прикрасили національними символами – червоними сердечками, в середині яких тріпотить прапор рідної України.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *