Справа Василя Гнатюка. Знову обирали присяжних, двоє заявили самовідвід

У Тернопільському міськрайонному суді, в якому через регулярні перипетії довкола складу суду присяжних, який то затверджують, то відкликають, вже півроку не можуть розпочати розгляд справи по суті про вбивство 17-річної Іринки Мукоїди у, якому обвинувачують неповнолітнього Василя Гнатюка, 4 червня відбулося чергове підготовче засідання.
Минуло шість місяців, відколи справу передали до суду, але суд досі на тому самому етапі підготовчих засідань, що і півроку тому. За клопотанням Василя, який скористався своїм виключним правом, звернувшись до суду, щоб його судив суд присяжних, 7 лютого відбувся відбір кандидатів у склад суду присяжних. Спільними зусиллями було відібрано п’ять кандидатур – трьох постійних присяжних і двох запасних, їх склад погодили усі учасники процесу. Першого березня він приступив до роботи, але працював недовго. На підготовчому засіданні 1 березня адвокати Василя Гнатюка звернулися до суду із клопотанням повернути обвинувальний акт прокурору, через численні порушення, які допустило слідство на досудовому етапі, не взявши до уваги докази, які свідчать про непричетність Василя Гнатюка до вбивства Іринки Мукоїди, а навмисно, на думку захисту, сфабрикували обвинувачення. Замість того, щоб прийняти рішення про повернення чи неповернення обвинувального акту прокурору, суд на прохання сторони обвинувачення надає час прокуратурі для письмового обґрунтування своєї позиції до 28 березня. Разом з тим задовольняє клопотання прокурора про чергове продовження міри запобіжного заходу Василю Гнатюку до 30 квітня. На наступному засіданні 28 березня, до питання повернення обвинувального акту прокурору знову не доходять, оскільки прокурор заявляє клопотання про відвід одного із присяжних,тим самим робить склад суду нелегітимним. Потім суд бере паузу на два місяці, до 4 червня, і хоча судові засідання призначаються, але вони відбуваються лише з однією метою – вчергове продовжити обвинувачуваному запобіжний захід. Через відвід запасного присяжного у Тернопільському міськрайонному суді виникла юридична колізія, за роз’ясненням суд звернувся аж до Вищої Ради правосуддя, яка лише нещодавно надіслала вказівки, як доукомплектувати наявний склад суду присяжних новими членами.
4 червня учасникам судового процесу представили нових претендентів у присяжні. Судове засідання було призначене на 16.00, але розпочалося лише через півтори години, очікували на одного із кандидатів у присяжні. Коли нарешті чоловік прибув до суду, засідання розпочалося. Сторона захисту була представлена трьома адвокатами – Вадимом Бондарчуком, Олександром Слабим та Андрієм Русином і мамою Василя, як законним представником. Василь Гнатюк сидів поруч із своїми захисниками. Сторону обвинувачення представляв новий прокурор – Лілія Жижура, а ювенальну превенцію Віктор Батуленко. Ті самі представники представляли службу у справах захисту дітей: обласну – Майя Шимашис, Збаразьку районну – Юрій Мархивка. Відсутнім був лише адвокат сторони потерпілої Віталій Горба, опікунка Іринки Ольга Яремчук була на суді із чоловіком. Окремо від невістки і сина, як завжди, сидів рідний дідусь вбитої.
Але не встиг головуючий суддя Тарас Багрій представити трьох нових кандидатів у присяжні, як два з них заявили про самовідвід. Спочатку заяву подав Ігор Рихальський, який надав суду медичні довідки про хворобу батька, який є інвалідом першої групи, і повідомив, що хоча у батька є й інші діти, але вони закордоном, тому саме на ньому лежать обов’язки з догляду за хворим батьком. Після того, як суд і всі учасники процесу задовольнили його заяву про самовідвід, з аналогічним клопотанням увільнити його від обов’язків присяжного попросив інший кандидат – Петро Левицький, головний лікар КП «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр». Чоловік повідомив, що, крім своєї безпосередньої роботи, він є тренером з рукопашного бою та кікбоксингу і тренує працівників ГУ Нацполіції Тернопільської області. Петро Левицький розповів, що до і після тренувань він спілкується з поліцейськими, зокрема і щодо справи про вбивство Іринки Мукоїди. За його словами, його співрозмовники переконані в обґрунтованості обвинувачення Василя Гнатюка, такої ж думки і він сам. Крім цього, кандидат у присяжні повідомив, що багато про цю справу чув зі ЗМІ, тому вважає, що не зможе бути об’єктивним, якщо його затвердять у склад суду присяжних, і просить про самовідвід. Прохання про самовідвід після з’ясування усіх обставин суд таки задовільнив.
Третьою кандидаткою у присяжні була Тетяна Веселович. Сорокачотирирічна жінка тимчасово не працює, домогосподарка, має незакінчену вищу освіту, з 2016 року брала участь у судах у цивільних справах у якості народного засідателя. Саме таку інформацію про себе надала пані Тетяна особисто у суді, відповідаючи на запитання учасників процесу. Правда, жінка не захотіла відповісти на уточнююче запитання адвоката Вадима Бондарчука, чи перебуває вона у догляді за власними дітьми. На це заявила, що не має бажання відповідати на тему стосовно дітей. На запитання того ж адвоката про те, чи читає жінка газети, дивиться місцеві та всеукраїнські телевізійні канали, інтернет, вона категорично заявила, що не читає і не дивиться.
Виглядає дивним, що молода жінка, домогосподарка у наш комп’ютеризований та інформаційний час живе в інформаційному вакуумі – без преси, соцмереж та телебачення. Хоча в інтернеті можна знайти чимало інформації про саму пані Тетяну. Жінка має персональну сторінку у фейсбуці, до речі останній візит у соцмережі датований 27 травня 2018 року. А ще Тетяна Веселович була героїнею кількох журналістських статей, їх досі можна знайти в інтернеті. Балотувалася пані Тетяна і у депутати Теребовлянської районної ради 25 жовтня 2015 року від політичної сили Об’єднання «Самопоміч», ця інформаціє теж є у вільному доступі. Як бачимо, ще донедавна пані Тетяна була досить публічною особистістю, активною громадянкою, хотіла стати депутатом.
Через самовідвід двох кандидатів у присяжні, Тетяна Веселович залишилася єдиною кандидаткою, зробивши вибір безальтернативним. Тому головуючий змушений був перенести підготовче засідання на 15 червня на 12 год.10 хв. До цього часу автоматизована система розподілу повинна визначити інших кандидатів у присяжні, щоб учасники процесу мали з кого доукомплектувати склад присяжних. Так що слухати справу по суті будуть ще нескоро. Малоймовірним є і розгляд питання про повернення обвинувального акту, яке вже три місяці знаходиться у підвішеному стані, через не доукомплектування складу суду присяжних, суд нелегітимний. Хоча, є усі шанси, що 15 червня суд на кілька хвилин стане легітимним, щоб задовольнити клопотання сторони обвинувачення знову продовжити міру запобіжного заходу Василю Гнатюку, адже термін тримання його під вартою закінчується 26 червня, у роковини жорстокого і зухвалого за своїм цинізмом вбивства юної красуні Іринки Мукоїди із Вишнівця.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *