Правила використання отрутохімікатів

З метою зведення до мінімуму негативної дії пестицидів на людей та довкілля систематично ведуться роботи щодо їх вдосконалення. До застосування не допускаються препарати без всебічного вивчення дії на теплокровних тварин, корисних комах, мікрофлору ґрунту та інше.
Для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на людину і навколишнє середовище сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ними.
Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати „ Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні”, доповненнями до „Переліку” та інструкціями з безпечного застосування пестицидів, які затверджені установами Міністерства охорони здоров’я та Мінекобезпеки.
Завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Обприскування з використанням вентиляторних обприскувачів допускається при швидкості вітру не більше 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне), а з використанням штангових обприскувачів – при швидкості вітру не більше 4 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупно крапельне).
Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.
Робочі розчини потрібно готувати на спеціальних розчинних вузлах або заправочних майданчиках.
Роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10 год.) і вечірні (від 18-20 год.) при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години – у похмурі і прохолодні дні (з температурою навколишнього повітря нижче +10 0С)
Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно з ст. 37 Закону України „Про бджільництво”, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
Оскільки господарства сповіщають населення про місце і час обробок пестицидами через сільську раду, тому власники пасіки повинні зареєструватись в сільській раді, на території якої знаходиться пасіка.
Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносіями, потрібно проводити в фазу бутонізації до цвітіння (в ранні та вечірні години), при цьому пасіки необхідно вивезти не менш ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати бджоли на термін до п’яти діб в залежності від внесеного препарату. Обробки інсектицидами в садах, на ріпаках та інших медоносних культурах в період цвітіння проводити заборонено.
До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися по наряду при наявності посвідчення (допуску) про спеціальну підготовку та медичної книжки встановленого зразка на право робіт із пестицидами.
Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України (ст. 21 „Закону України про захист рослин”).

Олег ДРІБНІЦОВ,
начальник управління
економічного та агропромислового
розвитку райдержадміністрації

Віталій ГАНЖА,
державний фітосанітарний інспектор
Головного управління
Держпродспоживслужби в області

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *