Завдяки іменним поштовим маркам про Збараж дізнається увесь світ

З ініціативи громадського діяча, місцевого підприємця Ігорю Ломазі, який з метою увіковічнення та промоції нашого краю розробив ескіз авторських поштових марок, про Збараж, його найвидатніших уродженців-патріотів та найвизначніші пам’ятки історії та архітектури відтепер знатиме увесь світ.
8 листопада у Збаражі відбулась урочиста презентація 12-ти блоків марок із зображенням визначних особистостей Збаражчини, погашення 8 іменних конвертів із штампом, маркою і наліпкою, які завдяки українській діаспорі будуть передані у музеї України та світу, зокрема в США, Канаду, Англію, Німеччину, Чехію, Австралію. Честі урочистого погашення іменного конверта та блоку марок удостоїлися відомі збаражчани, які усе життя боролися за незалежність України та утверджували патріотичні цінності. Поставили свій розпис на конвертах голова Тернопільської обласної спілки політв’язнів і репресованих Дем’ян Чернець, почесний голова Збаразької районної Управи Братства ОУН-УПА ім. Романа Шухевича Ярослав Перчишин, зв’язкова УПА на псевдо «Лілея», кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ст. Ганна Лінько, політв’язень, почесний громадянин Збаража Тадей Паславський, громадський активіст, репресований, учасник хору Братства ОУН-УПА ім. Клима Савура Богдан Берездецький.
Ідея виготовити поштові марки із зображенням видатних збаражчан – борців за волю України та найзнаковіших пам’яток історії та архітектури краю виникла у збаражанина Ігоря Ломаги у 2018 році, адже саме цьогоріч святкуємо сторіччя з дня випуску перших поштових марок України. Пан Ігор – дуже скромна людина і неохоче розповідає про свою чергову ініціативу, хоча є активним громадським діячем, який організовує численні культурно-патріотичні заходи у місті. Більше того, Ігор Ломага – архітектор знакової споруди у місті – меморіального комплексу «Хрест пам’яті».
Зі своєю ідеєю пан Ігор на початку літа звернувся у сектор поштових послуг Тернопільської дирекції «Укрпошти», де за кілька днів за його авторськими ескізами було надруковано 12 блоків марок та іменні конверти. Це подарункові екземпляри. Усі марки поділені на три категорії – «Визначні особистості Збаражчини», «Пам’ятники Збаражчини», « Пам’ятки історії та архітектури». На кожній подарунковій листівці міститься по дев’ять тематичних марок. Для серії про визначних особистостей Збаражчини Ігор Ломага, відібрав із книги «Реабілітовані історією», дев’ять збаражчан, які так чи інакше доклалися до національно-визвольного руху і за свій патріотизм поплатилися життям чи зазнали репресій. Андрій Музичка – історик літератури, дослідник української літератури, Микита Будка – блаженний священномученик, Борис Козубський – правник, Дмитро Клячківський – творець УПА, командир УПА-Північ, Іван Прашко – церковний, громадський, культурний діяч, перший український єпископ в Австралії, Тарас Білинський – лікар, закатований органами НКВС у Збаражі, Іван Гнатюк – політв’язень, поет, лауреат Шевченківської премії, борець за волю України, Софія Вітушинська – замордована НКВС у Чортківській тюрмі, Володимир Жила – професор, літературознавець, публіцист, філософ.
До серії «Пам’ятники Збаража» увійшло теж дев’ять марок із зображеннями пам’ятників Богдану Хмельницькому, Івану Франку, Дмитру Клячківському(Климу Савуру), меморіальної дошки козацькому полковнику Нестору Морозенку, розміщеної на мурі Збаразького замку, меморіального комплексу «Хрест пам’яті жертв політичних репресій», Меморіал «Борцям за волю України», Меморіал Українських Січових Стрільців, пам’ятник родині Білинських.
«Пам’ятки історії і архітектури» представлені руїнами Старозбаразького замку, церквами Свято-Преображенською, Успенською і Воскресенською, Збаразьким замком, костелом Святого Антонія та монастирем Бернардинців, палацовим комплексом та Вознесенською церквою у Вишнівці, церквою Святого Миколая у Колодно.
– На іменному конверті міститься штамп з написом «Пам’яті недремне джерело», поштова марка з написом «Хрест пам’яті жертв політичних репресій», «Збараж» і наліпка, – розповів Ігор Ломага. – На марці зображено Хрест як символ скорботи за краянами, замордованими в тюрмах, загиблими в Сибіру, Казахстані та інших регіонах колишнього Радянського Союзу. Українські та закордонні музеї отримають подарунковий набір – іменний конверт із листівкою з марками визначних особистостей Збаражчини та брошурою «Пам’яті недремне джерело», у якій викладено біографії видатних особистостей та відомості про пам’ятники та пам’ятки історії та архітектури, які зображені на марках.
– Це, безперечно, знакова подія, – переконаний голова Тернопільської обласної спілки політв’язнів і репресованих Дем’ян Чернець. – Відтепер на поштових марках та конвертах буде увіковічнений «Хрест пам’яті» – меморіал пам’яті політв’язнів та репресованих, який був освячений у Збаражі 28 листопада 2010 року. Цей день увійде в історію, тому що «Хрест пам’яті» – унікальний пам’ятник, споруджений із залізничних рейок, якими у 1942-1952 роках із Західної України було вивезено 500 тисяч борців за волю України, з них 153 тисячі було вбито, розстріляно, 134 тисячі – заарештовано, 23 тисячі депортовано. Цей пам’ятний знак, який від сьогодні увіковічений на поштових марках, це символ непереможності українського народу, і ми, українці, повинні шанувати тих людей, які ще живі. Середній вік цих борців 88 років. А залишилося їх у Збаразькому районі лише 120 чоловік, – наголосив Дем’ян Чернець.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *