ЗВЕРНЕННЯ

Президентові України П. ПОРОШЕНКУ
Прем’єр-міністрові України В. ГРОЙСМАНУ
Міністру інфраструктури України В. ОМЕЛЯНУ

Голові Комітету Верховної Ради України з питань

свободи слова та інформаційної політики В. СЮМАР

Голові Національної спілки журналістів України
С. ТОМІЛЕНКУ
Голові Служби безпеки України В. ГРИЦАКУ Генеральному директорові ПАТ «Укрпошта»
І. СМІЛЯНСЬКОМУ

ЗВЕРНЕННЯ

Уже вкотре головні редактори вітчизняних періодичних видань б’ють на сполох через те, що тарифна політика «Укрпошти» веде до знищення ринку українськомовної преси в регіонах. На Тернопільщині, де зафіксовано найнижчі зарплати в Україні, зростання тарифів державного монополіста може призвести до серйозної втрати аудиторії, а то й закриття міських, районних та об¬ласних газет.
У липні цього року вже були спроби нардепів зупинити апетити «Укрпошти» і проголосувати за законопроект, яким мали ввести мораторій на підвищення цін на доставку українськомовних друкованих видань. Та чомусь народні обранці провалили голосування. Найближчим часом на газетярів і читачів чекають уже нові високі розцінки. Це боляче вдарить по ринку українськомовних ЗМІ в регіоні. У час, коли провідні телеканали фінансують олігархи, міські, районні та обласні газети стають чи не єдиним джерелом об’єктивної інформації про події в світі, Україні та регіоні. У випадку зак¬риття редакцій газет читачі втрачають своє право на доступ до об’єктивної інформації, а журналісти – на свободу слова.
Важкий час нині переживають ті видання, які стали на шлях роздержавлення. Вони лише формують свою аудиторію, шукають читачів, які підтримуватимуть їх через передплату. Непродумана політика столичного керівництва «Укрпошти» може перекреслити існування багатьох ЗМІ на теренах Тернопілля. Коли листоноші й рядові працівники поштових відділень отримують мінімальні зарплати або ж працюють на півставки і менше, а їхнє київське керівництво, «роздувши» штати до казкових розмірів, отримує на місяць сотні тисяч гривень, то не дивно, що нині в низових ланках пошти зросла плинність кадрів, центри зайнятості переповнені вакансіями листонош, а в селах уже місяцями нікому розносити листи, газети, пенсії тощо. Це веде до зриву передплатних кампаній і втрати газетами читачів. Для колишніх комунальних і державних друкованих ЗМІ це серйозне випробування.
Друковані ЗМІ Тернопільщини, як показали результати недавно проведеного круглого столу за участю редакторів районних та обласних видань і представників обласної дирекції «Укрпошти», потерпають і від фінансових проблем. Кошти, отримані з передплати, державний монополіст мі¬сяцями тримає у себе, не відповідає на звернення головних редакторів та ігнорує їхні заяви. Це при тім, що в договорі чітко прописані терміни таких розрахунків. Таке недбале ставлення «Укрпошти» до партнерів призводить до того, що редакції не можуть вчасно розрахуватися з друкарнями та виконати інші фінансові зобов’язання. Не допомагають у цьому випадку навіть суди. Деякі тернопільські ЗМІ уже намагалися через суд змінити правила гри, нав’язані «Укрпоштою», однак безрезультатно.
Болючою проблемою для редакцій друкованих видань залишається підписання договору з державним підприємством. Умови такого договору, нав’язані Києвом, ставлять друковані видання перед жахливим вибором: або ти підписуєш невигідний для себе договір, або ж зникаєш із газетного ринку. Чого вартує ситуація з газетою Козівського району «Вільне слово». Обласна дирекція «Укрпошти» відмовилася розглядати договірні пропозиції головного ре¬дактора видання. Якщо ситуація не зміниться, Козівський район може залишитися без власної газети.
Редактори друкованих ЗМІ Тернопільщини висловлюються за те, аби непрофесійні та бездумні «реформи», які нині реалізовує керівництво «Укрпошти», не вбивали поштову галузь. Відділення поштового зв’язку не повинно стати ще одним магазином у населеному пункті. Воно повинно належним чином виконувати одне зі своїх перших і головних завдань – давати людям можливість передплатити друковане видання й отримати його у визначений термін, відправити лист і не переживати, що він десь загубиться. Нині з цим, на жаль, ситуація плачевна.
Керівники газет неодноразово зверталися до очільника Тернопільської дирекції «Укрпошти», однак безрезультатно. Ми розуміємо, що у багатьох випадках все залежить безпосередньо від Києва. Тому важливо, аби в час децентралізації органів місцевого самоврядування вона торкнулася і «Укрпошти». Обласні дирекції не мають повноважень, аби на місці розв’язувати нагальні проблеми, пов’язані з фінансами, як це було до В. Януковича. Нині єдина їх функція зводиться до того, аби виконувати вказівки зго¬ри і забезпечувати виконання планів.
Дохід «Укрпошти» від співпраці з друкованими виданнями нині ста¬новить менше ніж п’ять відсотків. Та це не повинно означати, що і ці 5 відсотків треба звести до нуля. Натомість ми бачимо, як київське керівництво державного під¬приємства непродуманими рефор¬мами доводить ситуацію до плачевного стану.
Враховуючи всі ці та інші фактори, ми висловлюємо занепокоєння тим, що нині руками керівництва «Укрпошти» готується майданчик для розповсюдження російських, сепаратистськи налаштованих, друкованих ЗМІ на Тернопіллі. Українськомовні газети доводять тарифами і зривом передплати до зменшення тиражів, а то й закриття. Натомість з’явиться вільне поле для появи ворожих медіа.
Аналогічна ситуація уже була в Криму і на Донбасі. Там руками керівників обласних дирекцій де-факто знищили всю українськомовну пресу, на заміну якій з’явилися російські видання. За ними пішли російські найманці і танки. Невже схожий сценарій повторять на Тернопіллі?
Тому ми звертаємося до всіх, хто може вплинути на ситуацію, яка склалася в медіапросторі Тернопільщини та інших регіонів України. Потрібно запровадити мораторій на зростання тарифів «Укрпошти», переглянути «реформи» державного підприємства, підтримати українськомовні видання через стабілізацію ситуації на ринку поштових послуг, розв’язати руки обласним дирекціям і надати їм більше повноважень і відповідальності.
Реформи «Укрпошти» заради грошей не варті того, щоб свобода слова, українська преса, а з нею і майбутнє України, опинилися під загрозою.

Редактори друкованих ЗМІ Тернопільщини,
Тернопільська обласна організація НСЖУ

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *